ویندوز VISTA

ویندوز ویستا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد.

پرش به: ناوبری, جستجو
ویندوز ویستا

نمایی از محیط سیستم عامل
شرکت سازنده مایکروسافت
آخرین نسخه پایدار 6.0 سرویس پک ۱ (SP1) ‏
(Build 6001)‏
(6001.18000.080118-1840)،
۴ فوریه ۲۰۰۸، اطلاعات
استفاده سیستم عامل
پروانه MS-EULA
وب‌گاه Windows Vista: Homepage

 

ویندوز ویستا سیستم عاملی است که بر روی کامپیوترهای شخصی و همچنین روی کامپیوترهای رومیزی، Loptop و tablet PCهای خانگی و تجاری و مراکز رسانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از پرده‌برداریِ این سیستم عامل در ۲۲ ژوئن ۲۰۰۵، ویندوز ویستا با کدنام لانگهورن شناخته شده‌بود. توسعه آن در ۸ نوامبر ۲۰۰۶ به اتمام رسید. این سیستم برای برای تولیدکنندگان نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر و طرف‌های تجاری سه ماه زودتر از آن عرضه گردید. در ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷ این سیستم عامل برای خرید و دانلود از وب‌گاه مایکروسافت برای عرضهٔ عمومی منتشر شد. انتشار ویندوز ویستا ۵ سال بعد از انتشار سلف خود، ویندوز اکس‌پی صورت گرفت که فاصلهٔ زمانی نسبتاً طولانی بین عرضهٔ این دو سیستم عامل از شرکت مایکروسافت بود.

ویندوز ویستا مشتمل بر صدها قابلیت جدید و بازپردازش شده می‌باشد که اغلب این قابلیت‌ها شامل بروزرسانی ظاهر گرافیکی کاربر (GUI) و استایل‌های بصری است که با نام Windows Aero شناخته می‌شود. قابلیت جستجوی بهبود یافته ، ابزار های ایجاد رسانه ها جدید مانند Windows DVD Maker ، و بازطراحی کامل قابلیت های شبکه ، صوت ، چاپ و زیر سیستم های تصویری ، از سایر قابلیت های آن می باشند . مضافا هدف ویستا افزایش سطح ارتباط بین دستگاهها در شبکه های خانگی بر اساس تکنولوژی Peer-to-Peer که منجر به تسهیل به اشتراک گذاردن داده های بین کامپیوتر ها و قطعات (Devices) می شود . ویندوز ویستا دربردارنده .net Framework نسخه 3.0 است که هدف آن تسهیل عمل توسعه برای نوشتن برنامه های کاربردی در مقایسه با API های سنتی ویندوز می باشد . هدف اولیه مایکروسافت از ویندوز ویستا ، ارتقا سطح امنیت در سیستم عامل ویندوز بوده است . یکی از انتقاد های کلی که بر ویندوز اکس‌پی و اسلاف آن وارد بود ، آسیب پذیری امنیت در مقابل Malware ها ، ویروس‌ها‌ و جریان‌های بافر بوده است. با اتکا بر این امر ، بیل گیتس مدیر مایکروسافت در اوایل سال ۲۰۰۲ بر ایجاد امنیت در تمام جهات نرم افزار های توسعه داده شده در آن شرکت تأکید کرد. مایکروسافت امنیت ویندوز اکس‌پی و ۲۰۰۳ را تا هنگام اتمام کار بر روی ویستا در اولویت قرار داد.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] توسعه

مایکروسافت کار بر روی برنامه‌های خود را برای Windows Vista در سال ۲۰۰۱ و قبل از انتشار ویندوز اکس‌پی آغاز نمود، بدوا انتظار می‌رفت که ویندوز ویستا در اواخر سال ۲۰۰۳ با فاصله زمانی اندکی بین انتشار ویندوز اکس‌پی (با کد نام Whistter) و Blackcomb که اینک بنام W7 شناخته می شود، روانه بازار گردد.

Longhorn بتدریج ویژگی‌ها و فناوری‌های مهم و جدیدی را که در Blackcomb بکارگرفته شده‌بود، جذب و کسب می‌کرد. این امر باعث گردید که زمان انتشار برای چندین و چند بار به تعویق بیافتد. مضافا تعدادی از توسعه دهندگان مایکروسافت بمنظور بهسازی امنیت ویندوز ایکس پی به این پروژه منتقل و به اجرای این امر گمارده شدند . مایکروسافت تاخیرات مکرر و پیاده سازی کند و بعضی ویژگیهای و قابلیت های سیستم را در ۲۷ اوت ۲۰۰۴ انجام تغییرات اعلام نمود .Longhorn اصلی که مبتنی بر سورس کد ویندوز ایکس پی بود ، کنار گذاشته شد و توسعه ویستا مجدداً بر پایه دیتابیس سرور ۲۰۰۳ و فقط با افزودن و جاسازی ویژگیهایی که برای انتشار واقعی سیستم عامل منظور می شوند ، آغاز گردید . تعدادی از قابلیت های اعلام شده قبلی همچون WIN FS حذف و یا بحال تعلیق در آمده و در تلاشی که به منظور حصول اطمینان از دیتابیس ویندوز بعمل آمد روش توسعه نرم افزار جدید موسوم به Security Development Lifecycle ( چرخه حیات توسعه امن ) به سیستم افزوده شد . پس از اینکه Longhorn به ویندوز ویستا تغییر نام داد ، برنامه تست بتا که مسبوق به هیچ سابقه ای نبود و صد ها هزار داوطلب و شرکت را در بر می گرفت ، شروع شد . در سپتامبر ۲۰۰۵ مایکروسافت انتشار مرتب Community Technology Previews به تست کنندگان بتا را آغاز نمود که طی آن اولین دسته از تست ها در کنفرانس توسعه دهندگان حرفه ای سال ۲۰۰۵ توزیع گردیده و متعاقبا آنها را در اختیار بتا تسترها و مشترکین شبکه Microsoft Developer قرار داد .

بافت و ساختار بعدی مشتمل بر بیشترین قابلیت های برنامه ریزی شده برای محصول نهایی و همچنین تغییرات متعددی در ظاهر گرافیکی کاربر بود که عمدتاً بر اساس بازخوردهای دریافتی از تستر های بتا طراحی شده بود . چنین انگاشته شده بود که ویندوز ویستا با ویژگی های کامل در پیش نمایش ماه فوریه ارائه شود که این امر در فوریه ۲۰۰۶ محقق گردید . همچنین فرض بر آن بود که قسمت اعظم باقی کار در فاصله زمانی بین ساخت تا انتشار نهایی محصول با تاکید بر ثبات ، کارکرد ، کاربری ، سازگاری درایور و مستندسازی انجام پذیرد .

نسخه آزمایشی بتا ۲ که در اواخر ماه می انتشار یافت ، اولین محصولی بود که برای عرضه به عموم از طریق برنامه Microsoft Customer Preview ساخته می شد . این نسخه آزمایشی توسط جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر دانلود گردید . هر دو نسخه که متعاقبا هم در سپتامبر و اکتبر بدست انتشار سپرده شده بودند ، در دسترس تعداد عظیمی از کاربران قرار گرفتند . در حالیکه مایکروسافت بدوا امیدوار بود که سیستم عامل در کریسمس ۲۰۰۶ در سطح جهانی عرضه و در دسترس قرار گیرد ، در ماه مارچ ۲۰۰۶ اعلام شد که آماده شدن شرکت مایکروسافت و دیگر شرکت های نرم و سخت افزاری که مایکروسافت با آنها در خصوص تهیه و تدارک ابزار درایور ها در ارتباط است ، زمان بیشتری را می طلبد و از این روی تاریخ انتشار به ژانویه ۲۰۰۷ تغییر می یابد .

طی قسمتی از سال ۲۰۰۶ آنالیست ها و بلاگرها بر این باور بودند که بدلیل ضدیت با تراست ها که در کمیسیون اروپایی و کره جنوبی ابراز شده بود و همچنین بعلت عدم مشاهده پیشرفتی محسوس در نسخه های بتا ، انتشار ویندوز ویستا با تاخیر بیشتری همراه خواهد بود . با اینحال در هشتم نوامبر ۲۰۰۶ بیانیه تکمیل ویندوز ویستا ، مطول ترین پروژه توسعه سیستم عامل مایکروسافت اعلام و کار بانجام رسید .

[ویرایش] امکانات جدید یا بهبود یافته

[ویرایش] امکانات کاربر نهایی

نوشتار اصلی را بخوانید: فهرست اجزای مایکروسافت ویندوز
 • Aero ویندوز : ظاهر جدید گرافیکی کاربر بر پایه امکانات سخت افزاری ، Windows Aero نامیده می شود که مخفف و سرنام Authentic ، Energetic ، Reflective و Open است . ظاهر گرافیک جدید روشن تر و شکیل تر از ویندوز های پیشین بانضمام شفافیتی جدید و نوآورانه ، ارائه thumbnails های هم‌زمان و زنده ، آیکون های زنده و انیمیشن ها و Eye Candy است .
 • پوسته ویندوز (Windows Shell) : پوسته جدید ویندوز به طرز قابل توجهی متفاوت از ویندوز ایکس پی است و ارائه سلسله جدیدی از چیدمان ها ، آرایش ها و امکانات جستجو در آن به چشم می خورد .پنجره وظیفه Windows Explorer حذف شده است و انتخاب هایی از وظایف مربوط و مرتبط به یکدیگر در Toolbar ( نوار ابزار ) مجتمع شده اند . پنل لینک های محبوب ( Favorite Link ) اضافه شده است همچنین تک کلیک برای دسترسی به دایرکتوری عمومی فعال شده است . نوار آدرس با سیستم Breadcrumb Navigation جایگزین شده است . پنل پیش نمایش به کاربران اجازه می دهد thumbnail ای که دربردارنده محتوی فایل های گوناگون است را مشاهده کنند . پنل جزئیات اطلاعاتی مانند سایز و نوع فایل را نمایش و اجازه ویرایش و مشاهده Tag های توکار ( Embedded Tags ) که فرمت فایل از آنها پشتیبانی به عمل می آورد ، را می دهد . منوی شروع ( Start menu ) به خوبی تغییر کرده است و در اثر نصب بیش از حد برنامه ها گسترش و توسعه پیدا نمی کند و طولانی نمی گردد . البته کلمه Start حذف شده است و با نشان کروی ویندوز جایگزین شده است (که Pearl نیز خوانده می شود) .

[ویرایش] تکنولوژی های هسته

مقصود آن است که ویندوز ویستا از مقوله های مبتنی بر فناوری باشد که در قالبی یکپارچه مشتمل بر فناوری های پیشرفته ارائه می گردد . چنین فناوری هایی بشکل گسترده ای به نحوه عملکرد سیستم مرتبط می گردند و هم از این رو بسهولت برای کاربر قابل مشاهده نیستند . مثالی که می توان در این مورد آورد ، تجدید ساختار کل معماری بخش های شنیداری (Audio) ، چاپ ، نمایش و شبکه ای از زیر سیستم هاست . در حالیکه نتیجه کار برای توسعه دهندگان نرم افزار قابل رویت است . کاربران نهایی فقط شاهد تغییرات تکامل یافته در ظاهر گرافیکی خود هستند . Vista در برگیرنده فناوری هایی نظیر Ready Boost و Ready Drive است که با بکارگیری حافظه های فلش پرسرعت ( تعبیه شده بترتیب روی درایو های USB و درایو های Hybrid هارد دیسک و از طریق انبارکی از برنامه ها و داده ها در قالب یک حافظه کمکی ) عملکرد سیستم را اصلاح و بهسازی می نماید . چنین تکنیکی خود را در بهبود عمر باطری کامپیوتر های نوت بوک آشکار می سازد زیرا درایو Hybrid در زمان عدم استفاده فرسوده نمی شوند . تکنولوژی جدید دیگری که موسوم به Ready Drive است ، با استفاده از تکنیک های ماشین آموزش ( یادگیری) ، الگو های مصرفی مورد نیاز را جهت تصمیم گیری هوشمندانه ویندوز ویستا در خصوص مفاد و مضمون آنچه را که سیستم در زمان مقتضی باید ارائه نماید ، آنالیز می کند . به‌عنوان بخشی از طراحی مجدد معماری شبکه ، IP نسخه ۶ بطور کامل در سیستم عامل تعبیه گردیده و نیز تعدادی از به سازنده های کارآیی نظیر پنجره مقیاس گذاری TCP ، معرفی شده اند .

نسخ قبلی ویندوز علی الاصول نیاز به شبکه نرم افزاری Wireless ثالث داشتند تا بتوانند به خوبی کار کنند در حالیکه چنین نیازی در مورد ویستا دیگر موضوعیت نداشته و مطرح نیست زیرا در ویستا شبکه های Wireless ( بدون سیم ) بیشتر و جامع تری گنجانده شده است . در خصوص گرافیک ها ، ویستا مدل جدیدی از درایور های تصویری ( Display Driver ) را معرفی کرده و ضمنا در Direct3D تجدید نظر گسترده ایی را اعمال نموده است . درایور های مدل جدید ، سهولت استفاده از Desktop Windows Manager را بخوبی فراهم می سازد تا افکت های ویژه و Desktop را که از مبانی Windows Aero هستند بدون بروز وقفه و گسستگی تامین نماید . Direct3D 10 که توسعه آن با همراهی تولیدکنندگان صاحب نام و بزرگ درایور های نمایشگر اجرا شده بود و نوعی معماری جدید با سایه پردازی (شیدر) پیشرفته تر در آن پشتیبانی می شود ، امکان می دهد واحد پردازش گرافیکی (GPU) مناظر پیچیده تری را بدون کمک از CPU ارائه و پردازش نماید . ِDirect 3D 10 در بالانس و متوازن ساختن بار اصلاح شده بین GPU و CPU نقش داشته و همچنین انتقال داده ها را بین این دو بهینه سازی می نماید .

در هسته سیستم عامل اصلاحات بسیاری نسبت به Memory Manager و Process Scheduler و Heap manager و I/O Scheduler صورت گرفته است . در این هسته همچنین نوعی از مدیریت تراکنش های بنیادی اجرا گردیده است که به کاربر ها توانایی کار با فایل سیستم ها و رجیستری با استفاده از عملیات تراکنش ریز را می دهد .

[ویرایش] تکنولوژی های مرتبط با امنیت

بهسازی و اصلاح امنیت هدف طراحی اولیه ویستا بود . پیش گامی و ابتکار عمل شرکت Microsoft Trustworthy Computing که ترمیم و بهبود اعتماد عمومی را نسبت به تولیدات خود نشانه گرفته بود ، اثر مستقیمی بر توسعه این هدف داشت . چنین تلاشی منجر به ایجاد تعدادی از قابلیت های جدید امنیتی و ایمنی گردید .

User Account Control شاید از جمله مهم‌ترین و مشهود ترین تغییراتی است که محقق شده است . User Account Control نوعی فناوری امنیتی است که این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا تعدادی از مزایا ( مزیت ها ) و پیش فرض های ایجاد شده در کامپیوتر خود را مورد استفاده قرار دهند . چنین امری در نسخه های قبلی ویندوز مشکل بود . زیرا نسخ قبلی ، اکانت کاربر را بسیار محدود و تا اندازه زیادی غیر قابل استفاده می ساخته و حتی از اعمال پاره ای از عملکرد های بنیادین نظیر مشاهده تقویم از Notification trey جلوگیری می کرد . در ویندوز ویستا هنگام درخواست عملی که نیاز به مجوز اجرا دارد ، بی درنگ به کاربر اعلام می شود که ابتدا رمز ورود یا نام اجرایی خود را وارد نماید . حتی در حالاتی که کاربر از قبل در زمره مدیران اجرایی به سیستم معرفی و شناسانده شده است ، باز هم درخواست می شود که فرد مربوط سطح دسترسی خود را تایید نماید . ولذا چنین است که در حالیکه تمام صفحه مانیتور سیاه و سیستم موقتا ناکارآمد و غیر فعال است و فقط پنجره اجازه فعال و مشخص است ، User Account Control در حالت Secure Desktop ( میزکاری امن ) درخواست اعتبار از کاربر می نماید . مراد آن است که ضمن تلاش در بررسی سطح دسترسی کاربر ، از انحراف سیستم ناشی از جریان های غیر معمول و هرز (Spoofing) و فعالیت برنامه های Malicious ، ممانعت بعمل آید . قابلیت های جدید امنیتی و ایمنی Internet Explorer 7 مشتمل بر Phishing Filter و IDN با anti-spoofing و همچنین یکپارچگی با سیستم عریض Parental Controls ، از دیگر ویژگی های ویستا است . در جهت مزید امنیت ، کنترل های Active X از طریق پیش فرض ها ناکارآمد و غیر فعال (Disable) هستند و علاوه بر این Internet Explorer در حالت محافظت شده (Protected Mode) عمل می کند که در این حالت با مجوزات پایین تری از آنچه که کاربر استفاده می نماید ، عمل کرده و به تنهایی و بدون نیاز به سایر عملکرد های موجود در سیستم عامل اقدام نموده و موجب می شود تا سیستم عامل را از دسترسی یا تغییر هرچیزی حتی دایرکتوری موقت فایل های اینترنت (Temporary Files Directory) باز دارد . Antispyware و به کلامی دیگر Windows Defender که از تولیدات مایکروسافت می باشد ، بمنظور حفاظت در مقابل Malware ها و سایر تهدیدکننده ها در ویندوز های تعبیه شده است . تغییرات چیدمان در پیکربندی Various System ( نظیر auto-starting applications ) بسته شده و قفل هستند مگر اینکه کاربر تمایل به حالت دیگری داشته باشد . یکی دیگر از قابلیت های جدید و شاخص ویستا ، BitLocker Driver Encryption است که نوعی تکنولوژی حفاظت از داده ها می باشد که در ویرایش Ultimate ویستا منظور گردیده است و به کلی تمام سیستم عامل را رمز دار می کند . BitLocker می تواند تواما و همراه با چیپ Trusted Platform Module نسخه 1.2 روی مادربرد کامپیوتر و یا یک USB Key کارکند . مضافا دسته های گوناگونی از سایر تکنیک های محدوده کننده مزایا ( مزیت ها ) در ویستا تعبیه گردیده اند ، به عنوان مثال ، مفهوم لایه های یکپارچه در پردازش های کاربر است که طی آن لایه های پایین دستی نه با پردازش لایه های بالاتر می توانند تعامل داشته باشند و نه می توانند اجرای – Injection DLL را در پردازش لایه های بالاتر عملی سازند .

محدودیت های امنیتی سرویس های ویندوز از یکدستی و ظرافت خاصی برخوردارند ، به طوریکه سرویس ها ( خصوصا سرویس هائیکه روی شبکه شنیده می شوند ) قادر به تعامل با اجزا سیستم عامل نیستند . تکینیک های مبهم نظیر address space layout randomization که جهت افزایش میزان توجه Malware ها پیش از فیلتر کردن موفقیت آمیز سیستم لازم است ، بکار گرفته شده اند . کد یکپارچه مواظب است سیستم دودویی با کد ناهنجار مزاحم ارتباط نداشته و دخیل نباشد .

به‌عنوان بخشی از برنامه طراحی مجدد که ( بازطراحی) جهت نظم بخشی به پشته شبکه (Network Stack) صورت گرفته است ، دیواره آتش ویندوز (Windows Firewall) تقویت گردیده و فیلتر پیشرفته ایی که ارتباطات با سرویس های خاصی را مجاز یا مردود تشخیص می دهد ، می توان ایجاد نمود .

[ویرایش] تکنولوژی های تجاری

علاوه بر اینکه بخش اعظمی از توجه به توانایی های تازه ویستا در ظاهر گرافیکی جدید کاربر و در بخش فناوری های امنیتی و تقویت هسته سیستم عامل معطوف شده است ، مایکروسافت همچنین قابلیت های جدید آرایش دهی ، گسترش و نگهداری را نیز به سیستم افزوده است که عبارت‌اند از :

 • فرمت WIM یا Windows Image که سنگ بنای گسترش و پک سیستم جدید مایکروسافت است . فایل WIM که حاوی Image ای از ویندوز ویستا می باشد را می توان بدون ساخت و ایجاد Image های جدید ، نگهداری و سرهم بندی نمود .
 • Image ویندوز از طریق فناوری های System Management Server و یا Business Desktop Deployment قابل تحویل است . Image ها قابل تغییر ، ترکیب و تطبیق با نوع خواسته ها بوده که متعاقبا بدون و یا با اندکی دستکاری توسط سیستم اجرایی می توان آنها را در کامپیوترهای شخصی مشتریان گنجانیده و گسترش داد . ImageX یک ابزار تولید شده توسط مایکروسافت در خلق و ایجاد Image های دلخواه می باشد .
 • Windows Deployment Service که جایگزین سرویس های نصب کنترل از دور برای گسترش ویستا و ورژن های قبلی ویندوز است .
 • قریب به ۷۰۰ نوع چیدمان جدید Group Policy (خط مشی گروهی) به سیستم اضافه گردیده که اغلب جنبه های قابلیت های جدید را در سیستم پوشش می دهند . مضافا گستردگی عمده ای در شکل پذیری شبکه های Wireless ( بدون سیم ) و ابزار های ذخیره سازی قابل حذف و همچنین در Desktop کاربر عرضه شده اند . علاوه بر موارد فوق ، ویستا فرمتی مبتنی بر XML یا ADMX را معرفی نموده است که چیدمان های Registry-based Policy را به نمایش گذاشته که اعمال مدیریت بر شبکه را در محدودهای جغرافیایی و به زبان های مختلف سهولت می بخشد .
 • در نسخه نهایی ویستا (Vista Ultimate) سرویس های Unix به خرده سیستم های مبتنی بر کاربریهای Unix تغییر نام داده شده اند و پشتیبانی از NFS مشتریان نیز در سیستم گنجانیده شده است .
 • ظاهر گرافیکی چند زبانه کاربر ، بر خلاف نسخه های قبلی ویندوز که جهت پشتیبانی و ارائه زبانهای محلی ، نیاز به Load کردن (بارگذاری) بسته زبانی مرتبط داشتند ، نسخه نهایی ویندوز ویستا (Vista Ultimate) بصورتی پویا نسبت به تغییر زبان بر اساس خواسته و ترجیح کاربر اقدام می نماید .
 • پشتیبانی از پروژکتور Wireless (بدون سیم)

به آن دسته از مشتریان تجاری که در برنامه Microsoft Software Assurance ثبت نام شده اند ، مجموعه ای از ابزار های اضافی و سرویس های جمعی که موسوم به Desktop Optimize Pack می باشد ارائه می گردد . این مجموعه شامل Microsoft SoftGrid application virtualization platform ، سرویس شمارش دارایی ها و ابزار های اضافی دیگری برای نگهداری چیدمان خط مشی های گروهی ( Group Policy ها ) می باشد که نوع مشابهی از سیستم کنترل به شمار می رود .

[ویرایش] تکنولوژی های توسعه دهندگان

ویندوز ویستا مشتمل بر تعداد زیادی از اینترفیس های برنامه ریزی برای کاربری جدید است که عمده ترین آنها وجود نسخه ۳،۰ از .Net Framework است که حاوی کتابخانه Class ها ( کلاس ها ) و زبان عمومی Common Language Runtime می باشد . نسخه 3.0 شامل چهار بخش عمده و بزرگ می باشد که عبارت‌اند از :

 • Windows Presentation Foundation ، اینترفیس خرده سیستم و Framework برای مصرف کاربر در خصوص گرافیک های Vector بوده و سخت افزار گرافیکهای سه بعدی کامپیوتر و تکنولوژی های Direct 3D را مورد استفاده قرار می دهد . این بخش زمینه را برای ایجاد ظاهر کاربری برنامه های کاربردی ، اسناد و محتوای رسانه فراهم می سازد . این بخش جانشین فرم های ویندوز است .
 • Windows Communication Foundation ، سرویسی معطوف به خرده سیستم های پیام رسانی است که کاربرد ها و سیستم ها را با استفاده از سرویس ها قادر می سازد با هم چه بصورت موضعی و چه به صورت کنترل از دور در ارتباطی کارکردی و متعامل قرار دهد .
 • Windows Workflow Foundation که با استفاده از Workflow اتوماسیون اجرای کار ، تراکنش های یکپارچه را فراهم می آورد . این بخش مدل برنامه ریزی ، موتور و ابزاری برای ایجاد جریان کار یا Workflow و اجرا کاربرد های توانمند شده در ویندوز است .
 • Windows CardSpace بخشی است که با امنیت و اطمینان مشخصات دیجیتالی فرد را ذخیره نموده و ظاهر کاربری واحدی را تدارک می بیند تا جهت انتخاب شناسه فرد در مواقع تراکنش هایی خاص نظیر Logging در وب سایت ها ارائه گردد .

این دسته از فناوری ها در ویندوز ایکس پی و ویندوز ۲۰۰۳ نیز قابل دسترسی هستند تا معرفی و استفاده آنها توسط توسعه دهندگان و کاربران نهایی را تسهیل نمایند .

مضاف بر اینها در هسته سیستم عامل ، گستردگی بارز و جدیدی در API پیاده سازی شده اند که مشخصا موارد زیر را همراه دارد . باز معماری کامل ظاهرهای کاربری شنیداری ، شبکه ، چاپ و دیداری . تغییرات عمده در زیر ساخت و شالوده امنیتی . بهسازی در گسترش و نصب کاربرد ها ( تک کلیک و Installer نسخه ۴،۰ ویندوز ) . مدل توسعه وسائل درایور جدید (Windows Driver Foundation) . NTFS تراکنشی . پیشرفت های API های پردازنده های موبایل ( Power Management ، PC های رومیزی با پشتیبانی از جوهر ، Slideshow ) . به روزرسانی گسترده ( و یا جایگزینی کامل ) بسیاری از خرده سیستم ها نظیر Winlogon و CAPI . توسعه دهندگان نرم افزاری که پاره ای از API های گرافیکی را در ویستا مورد استفاده قرار می دهند ، با مباحث و مقوله های خاصی مواجه هستند . از این میان می توان به بازیها و برنامه هایی اشاره نمود که انحصارا برای ورژن های Directx 10 ویستا ساخته شده اند و روی نسخه های قبلی ویندوز قابل اجرا نیستند . زیرا Directx 10 واپس رو و سازگار با چنین ورژن هایی نمی باشند .

[ویرایش] امکانات ناخوشایند و مورد انتقاد

پاره ای از قابلیت های شاخص ویندوز ایکس پی و اجزا آن در ویندوز ویستا جایگزین و یا برچیده شده اند مانند Windows Messenger ، سرویس Network Messenger ، HyperTerminal ، MSN Explorer ، Active Desktop و جایگزینی NetMeeting با Windows Meeting Space . در ویندوز ویستا همچنین تم ویژه Luna که از بخش های ویندوز ایکس پی است و یا قسمت عظیمی از رنگهای کلاسیک که از بخش های متشکله ویندوز ها از زمان تولید Windows 3x می باشد ، تعبیه نشده اند .

مضافا قابلیت استارت آپ پروفایل های سخت افزاری توام با ساپورت فناوری های مادربرد قدیمی تر نظیر EISA ، APM و پورت پشتیبانی بازیها از سیستم ویستا حذف گردیده اند . البته برای بکار انداختن پورت پشتیبانی بازیها روی سیستم ویستا راهی وجود دارد که همانا استفاده از درایور های قدیمی تر می باشد . تعدادی از قابلیت های سنتی ویندوز نیز یا حذف و یا شدیدا ناکارآمد شده اند مثلاً Wordpad دیگر فایلی را در فرمت .doc باز و یا ذخیره نمی نماید و اکثر قریب به اتفاق عملکرد های Windows Sound Recorder از آن جدا و تخلیه شده که اصولا آنرا غیر قابل استفاده نموده است .

WinHlp32.exe که جهت نمایش فایل های Help ( کمک ) ۳۲ بیتی مورد استفاده قرار می گرفت منبعد دیگر در ویندوز ویستا وجود نخواهد داشت زیرا مایکروسافت آنرا منسوخ و غیر متداول می داند ، اگر چه به‌عنوان بخشی مستقل و منفک شده بمنظور دانلود شدن در دسترسی می باشد . مایکروسافت ، سازندگان نرم افزار را از باز تولید سیستم کمک رسانی با پسوند .hlp در محصولاتشان منع نموده است .

Telnet.exe از این پس دیگر از طریق پیش فرض ها نصب نمی گردد مع الوصف هنوز همچنان به عنوان یک ویژگی قابل نصب وجود دارد .

[ویرایش] نسخه ها

ویندوز ویستا در شش نسخه ( ویرایش ) متفاوت عرضه می گردد . ویرایش ها به طور کلی به دو بازار هدفمند تقسیم می شوند ، بازار مصرف کنندگان و بازار تجاری و با نیم نگاهی به ویرایش های گوناگون به منظور تغذیه خرده بازارهای خاص ( بازار های خاص جانبی ) . برای مصرف کنندگان ۴ ویرایش انتشار می یابد که سه ویرایش از آنها در دسترس کشور های توسعه یافته و صنعتی قرار می گیرند . اولین نسخه Windows Vista Starter Edition است که محدود به بازارهای شناخته شده معینی است . Windows Vista Home Basic جهت عرضه به کاربران بودجه دار با سطح کم دامنه ای از نیاز ها ، Windows Vista Home Premium که اکثریت بازار مصرفی را پوشش می دهد . Windows Vista Ultimate که حاوی مجموعه کامل قابلیت های سیستم بوده و افراد مشتاق را نشانه گرفته است . در بخش بازار های تجاری دو ویرایش منتشر می گیردد که عبارت‌اند از Windows Vista Business که خصوصا برای بازار های کوچک طراحی شده اند و Windows Vista Enterprise که ویرایش تجاری ممتازی است و صرفاً در دسترس مشتریانی قرار می گیرد که در برنامه Software Assurance مایکروسافت شرکت داشته اند .

تمام ویرایش های بجز Windows Vista Starter هر دو پردازشگر ۳۲ و ۶۴ بیتی را پشتیبانی و ساپورت می نمایند .

در حوزه کشور های عضو اتحادیه اروپا ، ویرایش Home Basic N و Business N نیز در دسترس می باشند . البته این ویرایش ها جهت اعمال تحریم بر مایکروسافت توسط اتحادیه اروپا بعلت نقض قوانین ضد تراست ، بدون Windows Media Player عرضه می گردند .

[ویرایش] استایل ها بصری

ویندوز ویستا ۴ استایل بصری متمایز دارد .

Windows Aero
استایل بصری اصلی ویندوز ویستا که بر پایه ی موتوری ترکیبی از دسکتاپ ساخته شده است و Desktop Windows Manager خوانده می شود . Windows Aero پشتیبانی از گرافیک سه بعدی (Windows Flip 3D) ، افکت های شفاف (شیشه ای) ، thumbnail های زنده ، پنجره های متحرک و سایر افکت های بصری را بر پایه اصلی کارت های گرافیکی مطرح کرده است . برای فعال شدن این امکانات ، محتوی هر پنجره ای که باز می شود به جهت حرکت دادن آسان پنجره در حافظه ی تصویری ، ذخیره می شود . به همین منظور ، Windows Aero به طور قابل توجهی بر پایه پردازش های سخت افزاری استوار است . یک کارت گرافیکی ۱۲۸ مگابایتی مبتنی بر وضوح تصویر مورد استفاده حداقل ابزار برای جوابگویی نیاز ها می باشد . نسخه های Starter و Home Basic شامل Windows Aero ( بهمراه Windows Flip 3D ) نمی شوند .
Windows Vista Standard (ویندوز ویستا استاندارد)
این حالت تغییر یافته Windows Aero بدون افکت های شیشه ای ، پنجره های متحرک و سایر افکت های گرافیکی پیشرفته مانند Windows Flip 3D است . مانند Windows Aero ، این مد نیز از Windows Desktop Manager بهره می برد و نیاز های سخت افزاری ویدئویی و تصویری آن همانند Windows Aero می باشد . این مد ، حالت پیش فرض برای نسخه Home Basic می باشد و بر خلاف آن نسخه Starter ویندوز ویستا از این مد پشتیبانی نمی کند .
Windows Vista Basic
ظاهر و شمای کلی این مد شباهت بسیاری با استایل های بصری ویندوز ایکس پی دارد که با مهارت و زیرکی خاصی برخی از انیمیشن ها مانند میله پردازنده در آن گنجانده شده و قابل یافت است . این مد از Windows Desktop Manager بهره نمی برد و به همین دلیل از امکاناتی مانند شفافیت ، پنجره های متحرک ، Windows Flip 3D و هر کاربردی که توسط Windows Desktop Manager عرضه می شد ، محروم است . مد Basic احتیاجی به WDDM (مدل درایور تصویری ویندوز) جدید ندارد و احتیاجات سخت افزاری آن مانند ویندوز ایکس پی است . برای کامپیوتر های که سخت افزار های آنها توان پشتیبانی از Windows Aero را ندارند ، این مد حالت پیش فرض است .
Windows Classic
ویندوز کلاسیک شبیه به ویندوز ۲۰۰۰ و ویندوز ۲۰۰۳ سرور است و از Windows Desktop Manager بهره نمی برد و به درایور WDDM نیازی ندارد . مانند ویندوز های پیشین این استایل بصری از شمای رنگی پشتیبانی می کند که دربردارنده مجموعه ای از رنگ هاست . ویندوز ویستا دربردارنده ۶ شمای رنگی کلاسیک ، شامل ۴ شمای رنگی با کنتراست بالا و شمای رنگی پیش فرض از ویندوز ۸ و ویندوز ۲۰۰۰ است .

[ویرایش] نیازمندی های سخت افزاری

کامپیوتر هایئکه قادر به فرمان پذیری از ویندوز ویستا هستند . به کامپیوتر های توانا (لایق) و کامپیوتر های آماده و ممتاز تقسیم می شوند . کامپیوتر های توانا و یا PC های هم تراز ، کامپیوترهایی هستند که قدرت اجرای فرامین تمام نسخه های ویندوز ویستا را دارند ، اگرچه ممکن است جهت اجرای تعدای از قابلیت های خاص و انتخاب های گرافیکی با کیفیت بالا به سخت افزار اضافه و پیشرفته تری نیاز داشته باشند . کامپیوتر های ممتاز و آماده قادرند تمام ویژگی های با کیفیت فوق العاده ویستا را مورد استفاده قرار دهند .

ظاهر های کاربری Basic و Classic ویندوز ویستا مجازا با هر نوع گرافیک سخت افزاری که ویندوز ایکس پی و ۲۰۰۰ را پشتیبانی می نماید ، کار می کنند . از زمان انتشار نسخه آزمایشی Windows Vista Beta 2 ، سری های Nvidia GeForce 6 و سری های بعد از آن ، ATI Radeon 9500 و بعد از آن ، گرافیک های یکپارچه Intel’s GMA 950 بهمراه مشتی از چیپ ست های VIA و گرافیک های S3 پشتیبانی می شوند . عیلرغم وجود پشتیبانی کلی ، مع الوصف سری های GeForce FX 5 ، از درایور های جدیدتر Nvidia حذف شده اند . آخرین درایور از Nvidia که سری های GeForce FX را روی ویستا پشتیبانی می کرد 96.85 بود . مایکروسافت ابزاری موسوم به ndows Vista Upgrade Advisor ارائه نموده است که به کاربران ویندوز ایکس پی و ویستا ، نسخه ای از ویندوز را که کامپیوتر آنان توانایی فرمان پذیری از آنرا دارد ، معرفی می نماید . اگرچه نصب مدیای موجود در بسته ( پکیج ) Retail مشتمل بر یک DVD سی و دو بیتی است ، آن دسته از مشتریانی که کامپیوتر آنان فاقد DVD Rom است و یا آنانیکه تمایل به نصب مدیای ۶۴ بیتی دارند ، می توانند از طریق برنامه Windows Vista Alternative به چنین وسیله ای دست یابند .

سیستم مورد نیاز برای ویندوز ویستا
  لایق ویستا آماده برای ویستا Premium
پردازنده ۸۰۰ مگاهرتز ۱ گیگاهرتز
حافظه ۵۱۲ مگابایت رم ۱ گیگابایت رم
کارت گرافیک لایق Direct x 9 لایق Direct X 9 بهمراه Pixel Shader 2.0 و پشتیبانی از WDDM نسخه ۱
حافظه گرافیکی مشخص نیست ۱۲۸ مگابایت رم و پشتیبانی تا ۲،۷۵۶،۰۰۰ پیکسل ( مثلاً ۱۹۲۰×۱۲۰۰) یا ۵۱۲ مگابایت رم برای وضوح های بهتر
فضای هارد دیسک ۲۰ گیگابایت ۴۰ گیگابایت
فضای خالی هارد دیسک ۱۵ گیگابایت ۱۵ گیگابایت
سایر درایور ها سی دی رام دی وی دی رام

[ویرایش] سرویس پک ۱

مایکروسافت هر از چند گاهی ، سرویس پک هایی را برای سیستم های عامل ویندوز خود بمنظور رفع مشکلات و افزودن قابلیت ها انتشار می دهد . سرویس پک یک ویندوز ویستا (SP1) هم اکنون در دست تکمیل است . مایکروسافت بر ان است که SP1 را در اولین فصل ۲۰۰۸ و هم‌زمان با Windows Server 2008 منتشر نماید . اولین نسخه آزمایشی ( بتا ) سرویس پک یک ویندوز ویستا ، تولید شماره ۱۶۶۵۹ ، در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۷ انتشار یافت و در حال حاضر توسط افرادی از Tech Bete در برنامه آزمایشی SP1 Beta در ویندوز ویستا و همچنین توسط مشترکان Technet و MSDN تحت آزمایش قرار دارد . در هفتم نوامبر ۲۰۰۷ مایکروسافت نسخه منتخب پیش نمایش سرویس پک یک ویندوز ویستا را با دعوت از ۱۵۰۰۰ متخصص فنی وابسته و گروه آزمایش کنندگان ، عرضه نمود . مایکروسافت در بیانیه و پیش نویسی که حدودا در اواخر اوت ۲۰۰۷ انتشار داد ، با جمال گسترده محتوی SP1 را تشریح کرده و طی آن سه بخش عمده در تکمیل پروژه را اعلام و تعیین نمود که شامل قابلیت اتکا و پایایی و اجزا ، تجربه اجرایی ، پشتیبانی استاندارد ها و سخت افزار های جدیدتر بود . یکی از بخش هایئکه شایسته ذکر ویژه است ، اجرا می باشد که در تکمیل آن مقوله هایی چون عملیات کپی فایل ، Logging بر روی دامنه ( دامین ) کامپیوتر های متصل به هم و مرتبط ، تجزیه JavaScript در Internet explorer ، مسیریابی فایل های مشترک در شبکه ، سامان دهی و اداره فایل های Zip در Windows Explorer و Windows Disk Defragment مطرح بوده است . مزید بر موارد فوق ، توانایی در انتخاب درایور های مشخص جهت انجام Defragment بازگنجانی گردیده است .

سرویس پک یک برای پاره ای جدید از استاندارد های سخت و نرم افزاری که مشخصا عبارت‌اند از فایل سیستم ExFAT ، شبکه Wireless ( بدون سیم ) 802.11n ، IP نسخه ۶ روی اتصالات VPN و پروتکل Secure Socket Tunneling می باشند ، پشتیبانی ارائه می نمایند . نسخه بروزرسانی شده ای از Windows Installer در SP1 گنجانده شده است که پشتیبانی لازم را برای مالتی پکیج های تراکنشی ( بسته های چند تراکنشی ) فراهم می آورد . بعبارتی دیگر ظاهر کاربری ای که بسته Installer کوچک‌تری در اختیار دارد . در Installer ، سیستم ارشد تری پیاده و جاسازی می شود و فقط با توجه به محتوی Installer سیستم ارشد تر است که بسته Installer کوچک‌تر امکان ایجاد می یابد . بوت کردن سیستم ، با استفاده از ظاهر کاربری Firmware قابل تعمیم ، روی سیستم های X64 نیز تدارک دیده شده است . این قابلیت اصولا برای عرضه اولیه ویستا مقدر و منظور نشده بود ، لیکن در آن زمان بواسطه عدم وجود سخت افزار های سازگار ، چنین امری توام با تاخیر بوقوع پیوست .

در دو بخش از سرویس پک یک تغییراتی ناشی از تمایل و خواست فروشندگان نرم افزار اعمال و دیده شده است . جستجوی Desktop یکی از این تغییرات است که کاربران را قادر ساخته است که برنامه جستجوی پیش فرض Desktop را با اشکال دیگری متفاوت با برنامه جستجوی دسکتاپ مایکروسافت که در ویستا تعبیه گردیده است ، تغییر دهند . بدین ترتیب انواع دیگر و متفاوت برنامه های جستجوی دسکتاپ قارد خواهند بود بدون اختلال و شکاف در سرویس هایشان با سیستم عامل ارتباط داشته باشند . چنین تغییراتی بعلت ابراز شکایاتی از ناحیه گوگل مبنی بر اینکه وجود و حضور جستجوی دسکتاپ تعبیه شده در ویستا مانع بکارگیری جستجو دسکتاپ گوگل است ، بعمل آمد .

در ژوئن ۲۰۰۷ گوگل اظهار داشت که تغییرات ارائه شده طی سرویس پک یک ، اقدامی در جهت درست بوده است لیکن اصلاح بیشتر تغییرات ضرورت دارد تا برای مشتریان دسترسی گسترده تری را به دیگر ارائه دهندگان جستجوی دسکتاپ فراهم آورد . بخش قابل ذکر دیگر مشتمل بر ارائه مجموعه ایی از API های جدید امنیتی برای بهره گیری از نرم افزار های ضد ویروس است که در حال حاضر به نحوه اجرایی پشتیبانی نشده و به Patch کردن کرنل و هسته متکی است .

به روزرسانی Direct 3D 10.1 نیز برای گنجانیده شدن در سیستم برنامه ریزی شده بود که ضمن آن تعدادی از قابلیت ها را که قبلا در سخت افزار مرتبط با Direct 3D 10.0 اختیاری بودند ، اینک اجباری می ساخت . بیانه و پیش نویس فوق الذکر همچنین متذکر بر این نکته است که سرویس پک یک حاوی هسته (Kernel) به روز آوری شده ای خواهد بود که با نسخه Windows Server 2008 روانه بازار خواهد گردید . پشتیبانی برای کنسول Group Policy Management برچیده و حذف گردیده و مقرر است که هم‌زمان با انتشار سرویس پک ، جایگزین آن منتشر گردد . طی یک آنالیز جامع و مفصل از جزئیات نسخه آزمایشی سرویس پک یک ویستا که توسط مجله APCmag.com انجام شد ، تغییرات بعمل آمده روی Vista code base و registry مورد بررسی قرار گرفت . این آنالیز حاکی از نصب چند صد پکیج روی نسخه بتا بود که بیشتر معطوف به قابلیت های Back-end در مقایسه با کارکردهای Front-end بودند . خبرنگار این مجله همچنین افزایش شگرفی را در اجرا و در قیاس نسخه اولیه ویستا شاهد بوده است .

[ویرایش] انتقادات

ویندوز ویستا مورد ارزیابی های منفی تعدادی از گروه های مختلف قرار گرفته است . زمان طولانی توسعه ، محدودیت های بیشتر اعمال شده بر شرایط لایسنس ها ، شمول و در برگیری تعدادی از فناور یهای با هدف تجدید کپی برداری از رسانه دیجیتالی و توانایی استفاده از فناوری های امنیتی User Account Control از جمله چنین انتقاداتی محسوب می گردند . همچنین منتقدین مشابهت هایی را بین ظاهر کاربری Aero ویندوز ویستا و ظاهرکاربری Aqua سیستم عامل x مکینتاش شرکت اپل ذکر کرده اند . مضافا نگرانی هایی در ارتباط با سخت افزارهای مورد نیاز تعدادی از کامپیوتر های شخصی و قیمت گذاری ویستا ابراز شده است .

سخت افزار مورد نیاز
در حالیکه به موجب اعلان مایکروسافت ، تقریباً تمام کامپیوتر های شخصی موجود در بازار ( سال ۲۰۰۵ ) توان کار کردن با ویندوز ویستا را دارا هستند ، مع الوصف تجهیزات پیشرفته تر جهت اجرای قابیت های ممتاز نظیر ظاهر کاربری Aero در ارتقا کامپیوتر ها تأثیر بسزایی دارند . بنابر گزارش هفته نامه تایمز در ماه می ۲۰۰۶ مجموعه کامل قابلیت ها با قیمتی ۵ درصد کمتر از بازار کامپیوتر های شخصی در انگلیس در دسترس خواهد بود . تداوم عدم شفافیت احتمالی ، منجر به اعمال دسته ای از اقدامات علیه مایکروسافت گردیده زیرا افراد ، علیرغم اطمینان هائیکه به آنان داده شده بود ، خود را با کامپیوتر هایی روبرو می بینند که توان بکارگیری نرم افزار های جدید را ندارند .
اجرای بطئی و کند فایل ها
پس از انتشار مشخص شد اجرای فایل ها نظیر کپی برداری و حذف توسط ویستا در مقایسه با سایر سیستم های عامل بسیار آهسته تر صورت می گیرد . بدون استفاده از روش هایی نظیر کپی با Command Line انتقال حجم زیادی از فایل های مورد نظر از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر یا مشکل و یا غیر ممکن به نظر می رسد . یک چنین ناتوانی ای در اجرای فایل ها پایه ، زمینه موثری برای انتقادات گسترده را فراهم آورد . 6 ماه بعد مایکروسافت وجود اشکلاتی از این دست را با انتشار نسخه به روز آوری شده ویژه و قابل اجرا و اعتماد ، تائید نمود . این مورد بعدا از طریق ویندوز به روز شده توزیع گردیده و در سرویس پک یک نیز گنجانیده خواهد شد .
لایسنینگ ( مجوز گیری ) و قیمت
تعیین محدودیت های اضافه و بیشتر در لایسنینگ ( مجوز گیری ) مورد نقد واقع شده است . نخستین بار انتقاد از بالا رفتن و افزایش لایسنس ها ( مجوزات ) مرتبط با Windows Vista Starter از طریق نسخه Home Premium توسط Ken Fisher از موسسه Ars Technica عنوان و ابراز گردید که دریافته بود تجهیزات جدید نصب شده در سیستم عامل قبلی باعث آزردگی خاطر و ناراحتی کاربرانی است که برنامه را به روش متداول و معمول نصب مجدد نموده اند . چنین آشکار شده بود که کپی ارتقا یافته ویندوز ویستا را می توان بسادگی نصب نمود . بدون اینکه نسخه قبلی ویندوز نصب گردد . در اولین نصب ویندوز از فعال شدن ممانعت می نمود و لذا کاربر می بایست همان نسخه ویستا را مجدداً نصب می کرد که متعاقبا در آن صورت و بعد از نصب مجدد ، ویستا فعال می شد . بدین معنی که کاربر اجازه می یافت نسبت به نصب نسخه ارتقا یافته ویندوز بدون داشتن سیستم عامل قبلی اقدام نماید ، در حالیکه در خصوص ویندوز ایکس پی کماکان رویه ها و قواعد جداگانه دیگری در نسخه های OEM ویستا که در کامپیوتر های شخصی نصب شده اند ، نقش داشته و اعمال می شوند . چنین رویه هایی قانونا قابل انتقال نیستند .
بهای ویندوز ویستا نیز از مقوله های نگران کننده و قابل تذکر است . تعداد کثیری از کاربران در یک رای گیری اظهار داشته اند که قیمت های انواع مختلف ویرایش ها و نسخه های ویندوز ویستا که در اوت ۲۰۰۶ در تارنمای مایکروسافت کانادا اعلان شده اند بسیار گران است .

در گزارش شبکه خبری BBC از روز انتشار ویستا اشاره شده است که احتمال واکنش شدیدی از ناحیه مصرف کنندگان نسبت به طرح های قیمت وجود دارد چرا که بهای نسخه های ویستا در ایالات متحده تقریباً نصف بهای همان نسخه ها در انگلیس است .

مدیریت حقوق دیجیتال
یکی دیگر از انتقادات عام و کلی به یکپارچگی فرم جدیدی از مدیریت حقوق دیجیتال در سیستم عامل و بویژه نسبت به معرفی Protected Video Path بر می گردد . این معماری به نحوی طراحی شده است که مضمون ممتازی از HD و DVD و یا دیسک های Blu-ray ملزم باشند که ارتباطات بین قطعات کامپیوتر های شخصی را رمزی و کد دار نمایند . ابزار هایی نظیر کارت گرافیکی می بایست توسط مایکروسافت تایید گردند . منوط به اینکه تقاضای مضمون چیست ، ابزار های مضمون ممتازی را از خروجی رمزدار نشده رد نموده و یا این دسته از مضمون ها مصنوعا می بایست روی چنین خروجی هایی به سطح پایین تری از کیفیت سیگنالها نزول نموده و یا بطور کلی نمایش داده نشوند .
مضافا مکانیزم برگشت دهنده و فسخ کننده ای وجود دارد که به مایکروسافت اجازه می دهد درایور های مبتنی بر ابزار های سازش گر و میانه رو را در کامپیوتر های کاربران نهایی روی اینترنت ناکارآمد (Disable) نماید . Peter Gutman محقق امنیتی و بانی کتابخانه Open Source Cryptlib ادعا می کند که چنین مکانیزم هایی حقوق اساسی کاربر را ( نظیر استفاده نمایشگاهی ) نقض و هزینه های سخت افزاری را بدون اینکه ضرورت داشته باشد افزایش و میزان اعتماد به سیستم را کاهش داده ( Tilt Bit نگرانی خاصی را همراه می آورد چرا که در صورت فعال شدن ، تمامی زیر سیستم های گرافیکی را به Reset شدن وا می دارد . ) و در یورش و حمله سرویس های کاذب و مردود آسیب پذیر است . در مقابل مدافعین مدعی هستند که اولا مایکروسافت چاره دیگری بجز دنباله روی و پذیرش تقاضاهای استودیوهای فیلم برداری نداشته و در ثانی اینکه فناوری تا بعد از سال ۲۰۱۰ حقیقتا توانایی لازمه را بدست خواهد آورد .
علاوه بر اینها مایکروسافت اعلان کرده است که مکانیزم های حفاظت از مضمون های ویندوز تا زمان ویندوز ME وجود داشته اند ولی حفاظت های جدید در هیچ یک از مضمون های موجد فعلی اعمال نخواهد شد .
User Account Control
نگرانی هایی درباره فناوری امنیتی جدید User Account Control یا همان UAC ابراز شده است . گرچه آنالیست گروه یانگی ، آقای Andrew Jaquith معتقد است که از وخامت و بحران آسیب پذیری امنیتی تا حدود ۸۰ درصد کاسته خواهد شد و مضافا یادآور می شود که سیستم امنیتی جدید آینده روشنی را نوید می دهد ، مع الوصف اذعان دارد که تا حصول به چنین امری حرف و حدیث فراوان است . چنین اظهاراتی شش ماه قبل از انتشار واقعی ویستا بیان گردید . پس از انتشار ویندوز ویستا در نوامبر ۲۰۰۶ ، مایکروسافت مقادیر از کارکردهای سیستم عامل را که منجر به تسریع UAC می شدند کاهش داده و نسبت به افزایش فایل و ثبت مجازی بمنظور کاستن از تعدادی از بازمانده ها و ترکه های کاربردی در جهت سرعت بخشیدن به UAC اقدام نموده علیرغم کاستن از موانع تسریع UAC ، چنین مواقعی همچنان از طریق تعدادی از برنامه ها و بویژه برنامه هایی که برای ویندوز ویستا طراحی نشده اند ، فعال می شوند .
Software Protection Platform ( پلاتفرم حفاظت نرم افزار ها )
ویستا مشتمل بر مجموعه اضافه ایی از فناوری های Anti-piracy یا ضد سرقت است که بر WGA ویندوز ایکس پی مبتنی بوده و موسوم به Software Protection Platform (SPP) می باشند . جز و بخش عمده این مجموعه را حالت کارکردی انقباضی جدیدی تشکیل می دهد که ویستا هنگامیکه دریابد کاربر از تولیداتی استفاده می نماید که تقلبی ، بدلی و غیر اصلی هستند ، بدان حالت فرو می رود . این مورد در بیانیه ویستا به شرح زیر تشریح شده است . مرورگر وب پیش فرض شروع بکار نموده و به کاربر انتخابی را جهت خرید محصول جدی ارائه می نماید . هیچگونه منوی شروع و یا آیکون های دسکتاپ وجود نداشته و پس زمینه دسکتاپ سیاه می گردد . بعد از یک ساعت سیستم کاربر را بدون اعلام قبلی Log می نماید .
جریان فوق بعلت سخت گیری بیش از حد علی الخصوص در ارتباط با گزارشات False Positives ارائه شده توسط سلف SPP و حداقل یکبار قطع موقتی اعتبار سرور مورد انتقاد قرار گرفته است . مایکروسافت بخاطر اعلامیه های قابل ملاحظه ایئکه روی سیستم های دریافت نموده است و مشخص هم نیست که تا چه اندازه واقعی اند در حال بر چیدن و جذف حالت کارکرد انقباضی در سرویس پک یک می باشد .
پذیرش عمومی
بعلت انتقادات مختلف و نگرانی هایئیکه نسبت به سیستم عامل وجود داشت ، ویندوز ویستا با اقبال عمومی منفی غیر منتظره ای مواجه گردید که باعث شد مایکروسافت پشتیبانی ویندوز ایکس پی را بسط داده و اجازه دهد فروش سیستم های عامل قدیمی تر ادامه یابد .

برابر بررسی های تجاری در دسامبر ۲۰۰۶ ، برنامه ریزی شده بود که حدود ۴۳ درصد از Business ها صرف ارتقا ویستا گردد . در حالیکه فقط ۲۸ درصد طی سال اول تا نوامبر ۲۰۰۷ محقق شد که رقمی نزدیک به ده درصد کمتر از نصف آن چیزی است که انتظار می رفت . ویستا همچنین کمتر از آنچه که انتظار می رفت مورد پذیرش و اقبال مصرف کنندگان واقع گراید تا جائیکه تعدادی از آنان مدعی بودند که سیستم XP را روی ویستا ( از قبل نصب شده ) بدلائل گوناگونی نصب کرده اند . مضافا تعدادی از تولیدکنندگان کامپیوتر هنوز هم همچنان XP را در فرمان دیسک های مربوطه روی کامپیوتر های تازه تولید شده خود می ریزند . میزان و سهم استفاده ، بر اساس اندازه گیری از طریق مرورگر صفحات وب عامل کاربر ، نشان می دهد که ویستا تقریباً ۶،۳ درصد از بازار Desktop سیستم های عامل را در سومین فصل از سال ۲۰۰۷ بخود اختصاص داده که گرچه شروعی بسیار کند و آرام است مع الوصف سرعت رو به رشد آن نشان از افزایش زیادی در آخرین فصل سال ۲۰۰۷ می دهد .

[ویرایش] سایر موارد

تاریخچه ویندوز های مایکروسافت

مقایسه ویرایش های ویندوز مایکروسافت

لیست بازیهایی که Direct x 10 پشتیانی می کند

Microsoft Office 2007 ، عرضه فعلی مایکروسافت آفیس که هم‌زمان با ویندوز ویستا انتشار یافت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: